>>HISTORIA FOTOGRAFII<<

...PREKURSORZY...

 

MENU:

Narodziny fotografii
Prekursorzy
Portretomania
Fotografia społeczna
Fotografia artystyczna
Fotografia prasowa
Fotoreporterzy i ich modelki
Błyskotliwa ekspansja
 

 

 

 

 

 

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niewątpliwie jednak fotografia od razu okazała się doskonałym sposobem dokumentowania otaczającego nas świata. Dzięki zdjęciom z podróży nie tylko wybrańcy mieli okazję obejrzeć niedostępne zakątki globu, zaistniała również okazja, by zweryfikować swe wyobrażenie ukształtowane przez nierzadko subiektywne opisy podróżników. Jednym z pierwszych fotografów, którzy utrwalili na zdjęciach piękno naszej planety był Francis Frith (1822-1898). Wsławił się on serią zdjęć wykonanych podczas trzech podróży na Bliski Wschód, wiatach 1856-1860.
W czasie ostatniej wyprawy Frith wykazał się godną podziwu odwagą oraz hartem ducha i zapuścił się w górę rzeki Nil. Wykonał tam pierwsze w historii zdjęcia nie poznanych dotąd przez Europejczyków terenów. Fotografie Fritha wykonane zostały przy zastosowaniu procesu kolodionowego, co wymagało wożenia ze sobą czarnego namiotu, dużego statywu, wielu substancji chemicznych, nieporęcznych szklanych płyt i kilku aparatów fotograficznych. Dodatkowym utrudnieniem musiały być wysokie temperatury, w niektórych miejscach przekraczające nawet 54°C, dokuczliwe insekty oraz burze piaskowe. Efektem wypraw i zarazem trwałą pamiątką dzielności Fritha jest imponujący album zatytułowany Egipt, Synaj i Jerozolima. Różnorodne zakątki Ziemi można było podziwiać na zdjęciach również dzięki innym fotografom-podróżnikom. Należy do nich zaliczyć Auguste Bissona, który w lipcu 1860 roku zrobił zdjęcia panoramy rozciągającej się z najwyższego szczytu Europy - Mont Blanc, oraz Samuela Bourne, który ukazał ówczesnym Europejczykom piękno Półwyspu Indyjskiego.
Jednym z najbardziej utalentowanych fotografów natury okazał się Gustave Le Gray (1820-1862). Jego zdjęcia morskich krajobrazów przedstawione na wystawie w Londynie w roku 1856 wywołały sensację ze względu na to, że udało mu się równie wyraźnie uchwycić zarówno wodę, jak i niebo. Do tej pory nikt nie zdołał na jednym zdjęciu odpowiednio uchwycić jasnego nieba przy czasie naświetlania właściwym dla ciemniejszych elementów krajobrazu. Le Gray jako pierwszy połączył negatywy zdjęć nieba oraz wody, zachowując w ten sposób odpowiednie naświetlenie wszystkich partii zdjęcia.

Zdjęcie ukazujące grupę Europejczyków zwiedzających ruiny w Tebach. Zostało ono wykonane przez słynnego fotografa-podróżnika - Francisa Fritha podczas jednej z jego wypraw do Egiptu. Pomimo ciężkiego, nieporęcznego sprzętu oraz dokuczliwego upału, Frith utrwalił na zdjęciach wiele zapierających dech w piersiach krajobrazów i w pełni zasłużył sobie na miano najwybitniejszego fotografa-pejzażysty swoich czasów.
 

Zdjęcie przedstawiające postój oddziału dragonów to jedna z trzystu fotografii, które Roger Fenton wykonał w czasie wojny krymskiej. Fenton uważany jest za pierwszego w historii fotoreportera prasowego.